Baczyński i jego jubileusze

Baczyński i jego jubileusze

 

Obecny rok - zarówno kalendarzowy, jak i szkolny - jest rokiem wyjątkowym dla naszej szkoły w kontekście jubileuszy związanych z naszym Patronem - Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Oto trzy powody, dla których ten rok jest tak ważny:

22 stycznia 2021 r. to setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Rok 2021 to Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Rok szkolny 2020/2021 to rok obchodów trzydziestolecia powstania Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Wiele instytucji podjęło działania mające na celu uczczenie pamięci tego niezwykłego poety, żołnierza, uczestnika Powstania Warszawskiego. Już w listopadzie 2020 r. w uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm podjął uchwałę ogłaszającą rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z kolei na stronie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy czytamy, że Towarzystwo „podjęło inicjatywę uczczenia i utrwalenia pamięci poety dla współczesnych i przyszłych pokoleń pomnikiem w jego rodzinnym mieście. Wzniesienie w Warszawie pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pozwoliłoby młodym Polakom na godne uczczenie jego postaci, o której piszą z najwyższym uznaniem podkreślając, że dziedzictwo Krzysztofa zobowiązuje ich.” Natomiast ze strony internetowej „Rzeczpospolitej” dowiadujemy się, że „Narodowe Centrum Kultury, chcąc upamiętnić tego wyjątkowego artystę, z okazji Jego jubileuszu poświęciło mu artystyczny mural na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie. Mural zostanie odsłonięty 22.01 2021 r. To oczywiście tylko niektóre inicjatywy ku czci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

konkurs na tłumaczenie wierszy.png

A my?

Chcąc uczcić pamięć naszego Patrona i przyczynić się do popularyzacji jego poezji wśród młodych ludzi, my również przyłączyliśmy się do obchodów i w grudniu 2020 r. nasze liceum ogłosiło II jubileuszową edycję Międzyszkolnego Konkursu na tłumaczenie wierszy K. K. Baczyńskiego na język angielski. Patronat nad konkursem objął Burmistrz  Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy Pan Aleksander Ferens.