III marsz wolności w przededniu 100 rocznicy Święta Niepodległości

100 rocznica odzyskania niepodległości stanowi niewątpliwą okazję do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu. Nie wystarczy dużo i pięknie mówić o dobru Polski - trzeba jeszcze dać świadectwo przywiązania do wartości, jakie dla wszystkich Polaków są cenne. Nowa Polska - II Rzeczpospolita to przede wszystkim państwo, w którym deklarowano poszanowanie ludzkiej godności. Po upływie 100 lat należy podkreślić, że ów wzajemny szacunek był nie tylko przejawem patriotyzmu, ale i zachęcał, by miłować ojczyznę. Wierność takim wartościom sprawdza się nie tylko w czasach trudnych dla Polski, ale także w naszym codziennym, szkolnym życiu. Czy potrafimy je docenić, jak docenili je Polacy, przed ponad 100 laty?
W ramach Obchodów Święta Niepodległości uczniowie klas pierwszych LO i TBiA wraz z nauczycielami, pomaszerowali przez puszczę kampinoską, która na przestrzeni wieków była świadkiem walki o niepodległą Ojczyznę. Na polanie śmierci w Palmirach, którą nazwano Katyniem Warszawy złożono wieniec, oddając hołd bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę w 1918 i ginęli za nią podczas II wojny światowej. To była prawdziwa nauka patriotyzmu poprzez wspólne przeżywanie tamtych wydarzeń.

prof. Dariusz Jenderko

• Palmiry_01.jpg