Literatura i muzyka - spotkanie autorskie

W piątek 18 maja 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 23 w Warszawie, dzięki zaproszeniu Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście, mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu literacko-muzycznym z pisarką Martą Fox oraz  aktorem i piosenkarzem Arturem Gotzem.
W Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przywitała nas pani Monika Szlaska, a następnie przedstawiła zaproszonych gości.
Marta Fox – polonistka, bibliotekarka, dziennikarka, powieściopisarka, poetka i eseistka. Zadebiutowała w 1989 roku opowiadaniem „Gra”, opublikowanym w piśmie „TAK i NIE”, za które otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej. Pisze książki dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. :  uhonorowana dwukrotnie (1995 i 2000) przez polską sekcję IBBY,  w 2004 otrzymała Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii”.
Artur Gotz – aktor filmowy i teatralny, wokalista. Występuje na scenie od jedenastego roku życia. Od roku 2011 występuje w Teatrze Nowym w Łodzi. Współpracuje z Teatrem Kamienica i Teatrem 6 Piętro w Warszawie, a także z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego. Zagrał kilkanaście ról filmowych m.in.: w filmie „Karol - człowiek, który został papieżem”, w „Wielkich ucieczkach”,w „Ścianie śmierci” oraz w popularnych serialach telewizyjnych („Na Wspólnej”, „Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „M jak miłość”, „Klan”, „Pierwsza miłość”, „Fala zbrodni”, „Święta wojna”, „Belfer2”). Jako wokalista debiutował w Piwnicy pod Baranami w Krakowie (2006). W 2018 roku ukazała się jego trzecia płyta solowa z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów – „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz”.
Spotkanie promowało najnowszą powieść Marty Fox - „Idol”, której bohaterką jest nastoletnia Sonia poszukująca autorytetu do naśladowania – idola. Odnajduje go w postaci piosenkarza, Artura Gotza. Oczywiście historia ta nie jest wydarzeniem autentycznym, ale fikcją pisarską, która mogłaby się wydarzyć.
Autorka czytała fragmenty swej powieści, by przybliżyć postać Soni, a także opowiadała o okolicznościach, w jakich osobiście poznała Artura Gotza, ich wieloletniej już znajomości i jak to się stało, że został bohaterem jej książki.
Elementem urozmaicającym spotkanie były piosenki w osobistym wykonaniu Artura Gotza. Młodzież miała możliwość zadawania pytań, za co była nagradzana gadżetami w postaci kubka, długopisu, smyczy i oczywiście płyty Artura Gotza z autografem.

p. G. Grzegorczyk

• literatura_01.jpg